STRONA ARCHIWALNA - informacje są nieaktualne

Aktualności

Informacja

"Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż"

Miasto Nowy Sącz – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu realizujew latach 2013-2014 Projekt "Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest wypracowanie modelu pracy z rodziną wielodzietną, wieloproblemową, poprzez utworzenie skoordynowanego systemu współpracy instytucjonalnej wobec rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu bezrobocia lub pozostawania w trwałym pokoleniowym bezrobociu i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej.

W ramach Projektu zostały powołane:

  1. Powiatowy Zespół Koordynujący Współpracą, do zadań którego należy miedzy innymi: opracowanie i pilotażowe wdrożenie Lokalnego Programu Interdyscyplinarnej Współpracy, który ma integrować działania instytucji pomocy, integracji społecznej i rynku pracy, ujednolicić sposoby pracy z klientami w oparciu o dostępną infrastrukturę oraz opiniowanie rodzinnych programów aktywizacji i integracji stworzonych przez Mobilną Grupę Interdyscyplinarną.
  2. Mobilna Grupa Interdyscyplinarna, której zadaniem jest opracowanie m.in.: kryteriów rekrutacji rodzin do projektu oraz stworzenie i wspieranie realizacji rodzinnych programów aktywizacji i integracji.

Na bazie lokalu znajdującego się w zasobach Miasta, zaadaptowanego i wyposażonego w ramach projektu, utworzone zostanie Centrum dla Rodzin, w którym realizowane będzie wsparcie dla zrekrutowanych rodzin.

Do Projektu-pilotażu zrekrutowanych i objętych wsparciem zostanie 10 rodzin wielodzietnych, które posiadają przynajmniej troje dzieci. W projekcie mogą uczestniczyć również rodziny wielodzietne niepełne, tzn. z samotnie wychowującą mamą lub z samotnie wychowującym tatą. Rodziny muszą być zarejestrowane zarówno w systemie pomocy społecznej (w rejestrach MOPS-u), aby istniało potwierdzenie, że rodzina korzysta z pomocy społecznej, a także przynajmniej jeden rodzic musi być zarejestrowany w Sądeckim Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna lub długotrwale bezrobotna.