STRONA ARCHIWALNA - informacje są nieaktualne

Aktualności

Informacja o powołaniu Zespołu Interdyscyplinarnego

Podstawowym problemem w działaniu instytucji pomocowych - a szerzej - instytucji zaangażowanych w opiekę nad dzieckiem i rodziną - jest niewystarczający przepływ informacji i co za tym idzie niedostateczna koordynacja ich działań.

W celu rozwiązania powyższego problemu powołuje się na terenie miasta Nowego Sącza Zespół Interdyscyplinarny, składający się z przedstawicieli służb miejskich, instytucji i organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy dziecku i rodzinie oraz deklarujących chęć współpracy w omawianym zakresie. Zadaniem Zespołu jest wdrożenie systemu przepływu informacji oraz reagowania na zdiagnozowane problemy społeczne, w tym w szczególności przejawy bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych, przemocy domowej, demoralizacji nieletnich, zaniedbywania obowiązków rodzicielskich, a także zintegrowanie działań środowisk odpowiedzialnych za pomoc dziecku i rodzinie.

Podstawowe pojęcia

Zespół Interdyscyplinarny - to zespół osób zainteresowanych rozwiązaniem problemu konkretnej rodziny. Skład osób uczestniczących w pracy danego zespołu uzależniony jest w szczególności od rodzaju problemu oraz kompetencji i możliwości poszczególnych służb, instytucji i organizacji. Zespół Interdyscyplinarny stanowią przedstawiciele służb miejskich, instytucji i organizacji działających w obszarze szeroko rozumianej pomocy dziecku i rodzinie, którzy wyrazili wolę współpracy. Wszyscy członkowie zespołu spotykają się w miarę potrzeb, minimum dwa razy w roku.

Kwestionariusz zgłoszeniowy - dokument potwierdzający zgłoszenie problemu konkretnej rodziny do rozpatrzenia przez Zespół.

Program działań Zespołu - kwestionariusz wypełniany podczas spotkania Zespołu Interdyscyplinarnego, zawiera opis zadań dla poszczególnych członków Zespołu oraz ewaluacje kierunków pracy w ramach rozwiązywania problemów konkretnej rodziny.

INSTYTUCJE, KTÓRYCH PRZEDSTAWICIELE WCHODZĄ W SKŁAD ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

  1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu
  2. Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy w Nowym Sączu
  3. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu
  4. Zespół Kuratorów Zawodowych - Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
  5. Pedagodzy szkolni z terenu Nowego Sącza
  6. Organizacje pozarządowe z terenu Nowego Sącza

ZADANIA ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

  1. Rozwinięcie i ugruntowanie współpracy wszystkich służb miejskich, instytucji i organizacji odpowiedzialnych za opiekę nad dzieckiem i rodziną.
  2. Działania profilaktyczne skierowane na wczesną interwencję i pracę z dzieckiem
  3. i rodziną dziecka.
  4. Wdrożenie nowej metody pracy z rodziną (modelu systemowego - ekologicznego), opartej na tzw. Konferencji Grupy Rodzinnej.
  5. Udzielenie pomocy dziecku i rodzinie ( stosownie do ujawnionych potrzeb), zgodnie z planem pomocy ustalonym przez Zespół Interdyscyplinarny,

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

  1. Skuteczniejsze rozwiązywanie problemów społecznych.
  2. Lepsza koordynacja działań nakierowanych na rozwiązywanie problemów danej rodziny.
  3. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dziecku i rodzinie.
  4. Wypracowanie modelu współpracy międzyinstytucjonalnej prowadzącej do zwiększenia efektywności w zespołowym rozwiązywaniu problemów (jasny i sprawny przepływ informacji pomiędzy współpracującymi ze sobą służbami społecznymi, instytucjami, organizacjami, osobami).
  5. Zwiększenie poczucia wzajemnego wsparcia podczas rozwiązywania problemów społecznych.
  6. Oddziaływanie na politykę lokalną w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

REGULAMIN ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

  1. Każdy pracownik instytucji lub organizacji wchodzącej w skład Zespołu ma prawo zwoływania posiedzeń zespołów interdyscyplinarnych, zwanych dalej zespołami.
  2. Osoba zwołująca Zespół ustala z koordynatorem skład, miejsce i termin posiedzenia Zespołu oraz listę zaproszonych osób.
  3. Zwołanie Zespołu wymaga uzyskania pisemnej zgody rodziny, której sprawa ma być przekazana do rozpatrzenia w ramach jego pracy. Zastrzega się, że w sytuacjach wyjątkowych ( w przypadku zagrożenia dobra dziecka) Zespół zwołuje się w trybie natychmiastowym, bez wymaganej zgody.
  4. Osoba zwołująca Zespół jest organizatorem działań zespołu powołanego w celu rozwiązania problemu.
  5. Skład Zespołu uzależniony jest od skali problemu - może być zmienny.
  6. Spotkania Zespołu mogą odbywać na terenie różnych instytucji lub organizacji zaangażowanych w udzielanie pomocy.
  7. Na pierwszym spotkaniu Zespół ustala program pomocy rodzinie i określa osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych części programu.
  8. Program pomocy rodzinie, o którym mowa w pkt 7, ustala się przy uczestnictwie rodziny, której sprawa dotyczy. W sprawach wyjątkowych o podjętych ustaleniach powiadamia się rodzinę w terminie późniejszym.
  9. Wszystkich uczestników obowiązuje zasada tajności informacji przekazywanych w związku z pracą w ramach zespołu.
  10. Po zakończeniu pracy Zespołu osoba zwołująca przekazuje informację o podjętych działaniach do koordynatora, współuczestniczącego w organizacji Zespołu.
  11. Koordynatorzy gromadzą w celach statystycznych i ewaluacyjnych dane dotyczące m.in.: ilości spraw skierowanych na zespół, składu poszczególnych zespołów, efektów pracy zespołów.
  12. W oparciu o zebrane dane koordynatorzy dokonują oceny realizacji zadań przez zespół oraz w razie potrzeby proponują niezbędne korekty.
  13. Wszyscy członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego spotykają się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Spotkanie organizują koordynatorzy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu.

Spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego w dniu 09.05.2008r. godz. 10,00 Sala Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu ul. Rynek 14.

Program spotkania

10:00Otwarcie spotkania - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Józef Markiewicz
10:15Zapoznanie z regulaminem Zespołu Interdyscyplinarnego - koordynator Zespołu Pani Cecylia Pieczonka
10:30Szkolenie. Prezentacja nowej metody pracy z rodziną Konferencja Grupy Rodzinnej - ROPS Kraków - Pani Irena Łanka - Fryt
11:30Przerwa
11:45Część druga prezentacji, szkolenie dotyczące metody KGR
12:45-13:00 Dyskusja