STRONA ARCHIWALNA - informacje są nieaktualne

Aktualności

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu - Centrum Aktywności Lokalnej

Dnia 29.02.2008r. miała miejsce pierwsza wizyta konsultacyjno-wspierająca prowadzona przez Panią Małgorzatę Głuszak z Fundacji Instytut Studiów Strategicznych w Krakowie - opiekun merytoryczny Zespołu CAL.

CAL

W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza Grzegorz Chochla, Dyrektor MOPS w Nowym Sączu Józef Markiewicz, z-ca Kierownika Działu Pracy Socjalnej i Pomocy Rodzinie Małgorzata Paluch, Zespół CAL oraz pracownicy socjalni z MOPS w Nowym Sączu.

CAL

Pani Małgorzata Głuszak przedstawiła założenia i idee związane z pracą metodą Centrum Aktywności Lokalnej. Zapoznała pracowników socjalnych z przykładami dobrych praktyk oraz trudnościami z jakimi spotykają się inne Ośrodki zajmujące się animacją społeczną.

Instytucja pracująca metodą CAL służy budowaniu dobra publicznego i zaufania społecznego. Opierając się na zasadach tolerancji, poszanowania praw człowieka, solidarności społecznej, inicjuje działania służące aktywizacji, edukacji i rozwojowi środowiska lokalnego. Odpowiada na rozpoznane potrzeby społeczności lokalnej, angażuje mieszkańców w proces ich rozwiązywania w myśl zasady "Pomóżmy ludziom, aby pomogli sobie sami". Tworzy płaszczyznę porozumienia i współpracy, dąży do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego. (Preambuła do standardów instytucji i organizacji pracującej metodą CAL).

Pracownicy socjalni podejmują działania pomocowe i aktywizujące środowisko lokalne na terenie Miasta Nowego Sącza. Każdy kto angażuje się w jakąkolwiek aktywność społeczną, łatwo zauważy, że jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi się stykamy, jest przekonanie ludzi, że warto pracować na rzecz rozwiązania własnych problemów i realizowania własnych potrzeb.

CAL

Jak sprawić, aby ludziom chciał się coś robić? - to pytanie powracało w rozmowach podczas spotkania.

Najważniejsze jest uświadomienie samym zainteresowanym jak dużo od nich zależy oraz pobudzenie ukrytego w nich potencjału, dążenie do ożywienia w celu wywołania zmiany.

"Nasze życie jest nieustannym poruszaniem się w przestrzeni społecznej, wyznaczanej takimi pojęciami jak rodzina, krąg przyjaciół, szkoła, czy zakład pracy. To, kim jesteśmy, zależy od wzajemnych relacji. Często okazuje się, że tym, co łączy wszystkich jest społeczność lokalna będąca najbardziej trwałym i uniwersalnym elementem naszego otoczenia (struktury społecznej) od urodzin po kres życia. Tak rozumianą więź i miejsce, w którym tradycja spotyka się ze współczesnością, zwykliśmy określać "małą ojczyzną". Daje ona poczucie siły i odpowiedzialności, przygotowując i umożliwiając zmianę istniejącej rzeczywistości. Poczucie wspólnoty z miejscem zamieszkania stwarza szansę na jego przekształcenie, na rozwój w oparciu przede wszystkim o własne możliwości. Nasz sukces indywidualny zakorzeniony jest więc we wspólnocie lokalnej, w której żyjemy i działamy (...)" 1

CAL

W trakcie trwania projektu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu przy wsparciu lokalnych instytucji, organizacji oraz innych podmiotów, opracuje lokalną mapę problemów i zasobów społecznych, utworzy grupę samopomocową, grupę obywatelską oraz nieformalną koalicję angażującą partnerów lokalnych, zainicjuje działanie Klubu Wolontariusza, zorganizuje imprezę dla mieszkańców społeczności lokalnej oraz opracuje koncepcję projektu społecznego.

Praca metodą CAL jest dla Ośrodka dużym wyzwaniem i jednocześnie szansą na rozwinięcie alternatywnych metod pracy socjalnej w środowisku lokalnym.




1 B.Lebensten, Wspólnota społeczna, a uczestnictwo lokalne, Warszawa 1999, s. 23-26