Szkolenie specjalistyczne dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu

W dniach 21-22.10.2011 roku w ramach realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie pn. "Przemoc Kradnie Życie" odbyło się szkolenie specjalistyczne dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sącz. Szkolenie miało na celu zwiększenie efektywności działań pomocowych i interwencyjnych w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie.

Szkolenie obejmowało między innymi następujące zagadnienia: prawne aspekty funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych w świetle zmian ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w tym procedura "Niebieskie Karty"; zadania poszczególnych służb i instytucji (pomoc społeczna, policja, sąd, prokuratura, służba zdrowia, placówki oświatowo - wychowawcze, komisje rozwiązywania problemów alkoholowych) działających w obszarze przeciwdziałania przemocy; zasady współpracy pracownika socjalnego z zespołem interdyscyplinarnym; procedury tworzenia grup roboczych, określenia ról i zadań członków; zasady prowadzenia dokumentacji i procedur pomocowych; specyfika zjawiska przemocy domowej w aspektach psychologicznym, społecznym, i prawnym; rozpoznawanie zjawiska przemocy - diagnoza sytuacji, potrzeb i zasobów rodzin; planowanie i usprawnianie pracy socjalnej w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie - zasady przeprowadzania wywiadu diagnostycznego, planowanie pracy z osobą dotkniętą przemocą z uwzględnieniem problemów współistniejących (uzależnienie, współuzależnienie, problemy ze zdrowiem psychicznym); kształtowanie właściwej postawy pracownika socjalnego – sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych; sytuacje niestandardowe w pracy z rodzina z problemem przemocy - dylematy etyczne i prawne.

Szkolenie miało charakter warsztatowy, co pozwoliło na praktyczne doskonalenie umiejętności bezpośredniej pracy z klientem w sytuacji kryzysowej.

Realizatorem szkolenia był Ośrodek Twórczej Interwencji w Krakowie, szkolenia prowadziły

Liliana Krzywicka - trener, wykładowca, szkoleniowiec, psycholog, socjolog, terapeuta; kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach, posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie interwencji kryzysowej; Certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członek ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie przy PARPA od 2010; przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ekspertów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Warszawie, certyfikowany trener programu terapeutycznego dla ofiar zaniedbań i przemocy IMPLICAR Kanada.

Bożena Dorożyńska - trener, wykładowca, psycholog w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach oraz konsultant-psycholog w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Katowicach, kierownik warsztatu terapii zajęciowej Śląskiego Towarzystwa ‘Ad Vitam Dignam’, pracująca z ludźmi nerwowo i psychicznie chorymi na oddziałach rehabilitacyjnych.

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022

111022