Aktualności

XI Dzień Rodzicielstwa Zastępczego pn. "Majowy piknik rodzinny".

30 maja 2015 r. w Sądeckim Parku Etnograficznym oraz Miasteczku Galicyjskim odbył się XI Dzień Rodzicielstwa Zastępczego pn. "Majowy piknik rodzinny". Piknik był podsumowaniem trwającego od 23 maja br. Tygodnia Radosnego Rodzicielstwa Zastępczego. Organizatorami imprezy jak co roku był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu, Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin oraz Urząd Miasta Nowego Sącza. Współorganizatorem było Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego "Betlejem".

Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Miasta Nowego Sącza.

Tradycyjnie, święto rodzin zastępczych rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji rodzin zastępczych, odprawiona przez ks. Ryszarda Kudronia w zabytkowym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sądeckim Parku Etnograficznym.

Po ceremonii wszystkich uczestników powitał Józef Markiewicz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu podkreślając wagę sobotniego święta równocześnie życząc udanej zabawy. Następnie Pani Bożena Jawor, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza podkreśliła jak wiele poświęcenia i trudu jest w codziennym życiu rodzin zastępczych. Pani Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych przekazała na ręce Pana Józefa Markiewicza, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, podziękowania za organizację wydarzenia w nowej formule, czyli nie tak jak dotychczas przez jeden dzień, ale właśnie przez cały tydzień.

Rodziny mogły wraz z przewodnikami zwiedzić Skansen oraz zachwycać się plenerami parku schodząc do Miasteczka Galicyjskiego, gdzie odbył się piknik rodzinny.

Jak tradycja nakazuje organizatorzy wraz z wolontariuszami zapewnili rodzinom oraz będącym pod ich opieką wychowankom wiele atrakcji: konkursy z nagrodami, zabawy, malowanie twarzy oraz dla każdego dziecka biorącego udział w pikniku paczki ze słodyczami. To dzięki hojności sponsorów laureaci poszczególnych konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (książki, sprzęt sportowy, artykuły szkolne, zabawki i słodycze). Podczas festynu uczestnicy zostali ugoszczeni potrawami z grilla, słodyczami, napojami oraz owocami ufundowanymi przez sponsorów.

Świętującym rodzinom towarzyszyli również: radna sądecka Elżbieta Chowaniec Marek Oleniacz, sekretarz miasta, Grzegorz Chochla, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej, , a także Paweł Dziedzic, prezes Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego "Betlejem".

Wspólne spotkanie i biesiadowanie stanowi także okazję do promowania idei rodzicielstwa zastępczego w naszym mieście.

Poniżej przedstawiamy fotoreportaż z obchodów jubileuszowego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Wszystkim rodzinom, zaproszonym gościom oraz sponsorom dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku.