STRONA ARCHIWALNA - informacje są nieaktualne

Aktualności

Współpraca MOPS i STOPIL w dziedzinie aktywizacji bezrobotnych.

W ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych STOPIL realizowane są kolejne projekty. Efektem tej współpracy jest pobudzenie aktywności społecznej i zawodowej u osób pozostających od dłuższego czasu bez stałego zatrudnienia.

Koordynatorzy Zespołu ds. bezrobocia MOPS przygotowali - w ścisłej współpracy z Sądeckim Urzędem Pracy - listy klientów MOPS i SUP do udziału w projektach :

  • "Pobudzenie aktywności społecznej i zawodowej osób wykluczonych społecznie poprzez wspieranie zatrudnienia socjalnego" oraz
  • IV turnus Centrum Integracji Społecznej STOPIL.

Pracownicy socjalni MOPS zawarli z uczestnikami projektów kontrakty socjalne, w których dokonali analizy ich mocnych i słabych stron.

Projekt "Pobudzenie aktywności społecznej i zawodowej osób wykluczonych społecznie" jest realizowany dla 22 osób przez Stowarzyszenie STOPIL w okresie od 1.03.2009 r. do 31.10.2009 r. Obejmuje przeprowadzenie zajęć z reintegracji społecznej oraz reintegrację zawodową.

W ramach reintegracji społecznej odbywają się zajęcia z edukacji społecznej oraz świadczone są porady psychologa, pedagoga i doradcy zawodowego.

Reintegracja zawodowa polegać będzie na zatrudnieniu uczestników w ramach robót publicznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Sączu, w Domach Pomocy Społecznej na terenie Nowego Sącza, w Środowiskowym Domu Samopomocy, w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Nowym Sączu. Przez okres 6 miesięcy będą otrzymywać wynagrodzenie 1.276 zł brutto.

W okresie od 1.04.2009 r. do 31.10.2009 r. odbywają się zajęcia reintegracji społecznej i zawodowej dla 10 osób z Nowego Sącza i 15 osób z terenu Powiatu Nowosądeckiego w ramach IV turnusu w Centrum Integracji Społecznej STOPIL.

Przez pierwsze 2 miesiące ww osoby będą uczestniczyć w zajęciach z edukacji społecznej, odbędą szkolenie BHP i badania okresowe. Natomiast w kolejnych 5 miesiącach odbywać się będą zajęcia w 5 warsztatach :

  • krawieckim,
  • tapicerskim,
  • rzemiosła artystycznego,
  • ogrodniczo gospodarczym,
  • komputerowym.

Uczestnicy otrzymują świadczenia integracyjne w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, zwrot kosztów dojazdu oraz 1 posiłek.

W trakcie realizacji projektów przeprowadzane będą konsultacje mające na celu monitorowanie efektów działań reintegracyjnych. W razie potrzeby będą prowadzone korekty procesu pobudzania aktywności społecznej i zawodowej.